Seminar raional al bibliotecarilor din raionul Glodeni

Seminarul raional al bibliotecarilor din raionul Glodeni a avut loc în incita IP Gimnaziul Petrunea. Acest seminar a avut o agenta destul de vastă cu tematica „Importanța cărții și bibliotecii școlare în creșterea cititorului cult și altoirea dragostei de lectură” cu Motto-ul „ Biblioteca e o masă deschisă de idei, la care e invitat fiecare și își găsește hrană pe care o caută”. 

Seminarul a decurs într-o formă actuală la propagarea cărții, ceea ce este dificil în era calculatorului. Din agenda de lucru al seminarului sau desfășurat așa activități ca: Revista literară consacrată Săptămâna lecturii și a cărții pentru copii, unde au participat elevii claselor 4-5; Victorină literară cu genericul „Creangă a veșniciei noastre ” - unde au perticipat elevii claselor 6-8; Sceneta „Soacra cu trei nurori” - stil modern, elevii clasei 2-a.

În final oaspeții seminarului a efectuat o analiză minuțioasă a seminarului, apreciint activitatea cu foarte bine.